انواع درب های اتوماتیکی و جک پارکینگی

انواع درب های اتوماتیکی و جک پارکینگی:

انواع درب های اتوماتیکی و جک پارکینگی:(در) زمان های گذشته برای ورود به منازل و یا مکان های مختلف از تخته های چوبی یا فلزی که اندازه ی آن ها به اندازه ی قامت انسان ها بود در بازه ی دیوار های ساختمان برای رفت و آمد و عبور و مرور نصب می شد.

اما به طور کلی واژه ی درب وارد زبان پارسی شده است;که در اصل این واژه یک واژه ی عربی می باشد و به معنای دروازه می باشد.

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی شکل ساختاری ساختمان ها و عناصر سازنده ی آن ها دچار دگرگونی و تغییرات عمده ای شدند ;یکی از این عناصر درب ها می باشند امروزه درب های اتوماتیک در بیشتر ساختمان ها قابل مشاهده می باشند.

درب های اتوماتیک:

درب های اتوماتیک و یا خودکار به درب هایی گفته می شوند;که قابلیت باز و بسته شدن به صورت خودکار را داشته باشند;و برای انجام این کار نیازی به دخالت نیروی انسانی نباشد.;برای نخستین بار درب های اتوماتیک توسط یک دانش آموز در دهه ی هفتاد میلادی به اختراع رسیدند.;یکی از مهم ترین مزایای استفاده از درب های خودکار ساده تر شدن ورود و خروج افراد به خصوص برای افراد ناتوان و معلول می باشد.;یکی دیگر از ویژگی های مهم این نوع درب ها این است که استفاده از آن ها در مکان های پر رفت و آمد می توان به میزان ۳۵% تا ۵۰% در میزان انرژی صرفه جویی کرد.;اکثر درب های اتوماتیک این قابلیت را دارند;که با توجه به مکان مورد نظر و رفت و آمد افراد در محل سرعت باز و بسته شدن درب را تنظیم کرد.

انواع درب های اتوماتیکی و جک پارکینگی

انواع درب های اتوماتیکی و جک پارکینگی

_کاربرد درب های اتوماتیک در مکان های مختلف:

۱: درب های اتوماتیک در مکان های خاصی که باید از امنیت بیشتری برخوردار باشند; مانند مکان های نظامی و یا آزمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند.

۲: درب های خودکار که استفاده ی رفاهی دارند مانند درب های اتوماتیک بیمارستان ها،;درب های پارکینگ منازل و ...

۳: مکان هایی که میزان مصرف انرژی در آن ها مهم می باشد مانند درب های اتوماتیک فروشگاه ها ،;درب های اتوماتیک هتل ها و ...

۴: در مکان های که سعی می شود برای افزایش سرعت کار به جای نیروی انسانی از تکنولوژی بهره بگیرند;مانند در ب های اتوماتیک استفاده شده در مکان ها و کارخانجات صنعتی.

۵: درب های اتوماتیکی که در مکان های بهداشتی مانند;آزمایشگاه ها و یا درب اتاق عمل ها مورد استفاده قرار می گیرند.

_درب های اتوماتیک از نظر کارکرد:

۱: درب های اتوماتیک هیدرولیکی این دسته از درب های خودکار به وسیله ی فشار مایعات و فشار روغن کار می کنند.

انواع درب های اتوماتیکی و جک پارکینگی

انواع درب های اتوماتیکی و جک پارکینگی

۲: درب های اتوماتیک پنوماتیکی که کار این نوع درب ها با فشار گاز و یا فشار باد می باشند;و به این وسیله کار می کنند.

۳: درب های اتوماتیک الکترومکانیک که به وسیله ی گیربکس و چرخ دنده کار می کنند.

جک های پارکینگی:

جک پارکینگی اتوماتیک دستگاه های مکانیکی می باشند;که بر روی درب ها اتوماتیک نصب می شوند.;و این قابلیت را به ساکنین می دهند که به وسیله ی ریموت درب های خودکار را باز و بسته کنند.

این نوع جک ها در بیشتر موارد برای درب های پارکینگ و درب خانه های ویلایی و یا درب حیاط استفاده می شوند.;هنگام استفاده از جک های پارکینگ ساکنین در زمان تردد با ماشین دیگر نیازی به پیاده شدن از ماشین ندارند و به وسیله ریموت های کنترل از راه دور می توانند درب ها  را باز و بسته کنند.

بنابراین مزایای استفاده از درب های اتوماتیک و استفاده از جک های پارکینگ به عبارت زیر می باشد:               انواع درب های اتوماتیکی و جک پارکینگی

_  افزایش آسایش و رفاه ساکنین به خصوص در روزهای بارانی و سرد;و عدم نیاز به ترک خودرو برای باز و بسته کردن درب ها

_ جلوگیری از باز ماندن درب حیاط و یا پارکینگ با تنظیم زمانبندی برای بسته شدن خودکار درب ها و کنترل صفر تا صد عملکرد این دسته از درب ها.

انواع درب های اتوماتیکی و جک پارکینگی

انواع درب های اتوماتیکی و جک پارکینگی

باید به این نکته توجه داشته باشید;که برای اتوماسیون درب پارکینگ به نوسازی و یا باز سازی درب ها نیازی نیست;و در صورت وجود تعادل در همه ی قسمت های درب ها و روان بودن آن ها می توانید بر روی درب های قدیمی جک پارکینگی نصب نمایید.

انواع جک های پارکینگی از نظر کارکرد آن ها:

جک های پارکینگی از نظر کارگرد به سه دسته تقسیم می شوند;که به عبارت زیر می باشند.

۱: جک های هیدرولیکی                             انواع درب های اتوماتیکی و جک پارکینگی

۲: جک های پنوماتیک

۳: جک های الکترو مکانیک

۱: جک پارکینگی هیدرولیکی:

معمولا این نوع جک ها برای مکان های شلوغ و پر رفت و آمد;که از درب های سنگینی نیز استفاده می کنند;به کار برده می شوند.;جک های پارکینگی هیدرولیکی از قدرت بسیار بالا و همچنین استهلاک بسیار پایین نسبت به سایر جک های پارکینگی از جمله جک الکترو مکانیکی برخوردار می باشند.

کارکرد این نوع جک ها به صورتی است;که با فشار روغن به کار برده شده که در قسمت بازوی جک می باشد;عمل می کنند.

انواع درب های اتوماتیکی و جک پارکینگی

انواع درب های اتوماتیکی و جک پارکینگی

این نوع جک ها در شهر های سرد سیری به درستی عمل میکنند سایر درب های اتوماتیک در مکان های سرد دچار مشکل می شوند جک های پارکینگی هیدرولیکی یک مزیت بارز نسبت به سایر درب های اتوماتیک دارند و آن هم این است که با وجود روغن به کار برده شده در این درب ها جک بدون ایجاد هیچ گونه تغییر در عملکرد به کار خود ادامه می دهد این دسته از جک ها تنها یک نمونه ۲۲۰ ولتی دارند.

جک های هیدرولیکی در دو نوع بازویی و ریلی (کشویی) می باشند;که هر کدام از این دو نوع جک ها به دو صورت دو لنگه و تک لنگه می باشند.  انواع درب های اتوماتیکی و جک پارکینگی

همانطور که از نام آن ها مشخص است جک های ریلی برای درب های ریلی و جک های کشویی برای درب های کشویی استفاده می شوند.

۲: جک های پارکینگ پنوماتیک:

سیستم جک های پنوماتیک به صورتی می باشند;که همواره باید نشتی هوا ، روغن خنک کننده موتور کمپرسور و تمیز بودن اتصالات مورد بررسی قرار بگیرند.  انواع درب های اتوماتیکی و جک پارکینگی

جک های پنوماتیکی برای باز و بسته کردن درب ها از هیچ موتوری استفاده نمی کنند;به همین دلیل هنگام باز و بسته کردن درب بسیار بی سر و صدا عمل می کنند.تنها زمانی که باد کمپرسور خالی می شود برای شارژ باد ایجاد سر و صدا می کنند برای رفع این مشکل در جک های پنوماتیکی کمپرسور ها را درون تابلو نصب می کنند تا از ایجاد سر و صدا جلوگیری کنند.

انواع درب های اتوماتیکی و جک پارکینگی

انواع درب های اتوماتیکی و جک پارکینگی

جک های پنوماتیکی از قدرت کمی برخوردار هستند به طوری که تقریبا هر لنگه در به وزن ۲۵۰ کیلوگرم قدرت دارند، اما نباید فراموش کنید که توانایی باز و بسته شدن در تعداد خیلی زیاد را در طول شبانه روز دارند.

بزرگترین ضعف جک های پارکینگ پنوماتیک این است;که نمی توان برنامه ریزی نظیر کنترل سرعت ،;ترمز تنظیم قدرت موتور ،;برنامه کاربرد سنسور ها و ... را در آن ها انجام دهیم.

یک سیستم درب اتوماتیک علاوه بر جک از قسمت های مختلفی نظیر کمپرسور هوا ،;شیر پنوماتیکی برقی ،;سه راهی ،;بازو های جک و قفل بادی تشکیل شده است.

۳: جک های پارکینگ الکترومکانیک:

جک های بازویی الکترو مکانیک در چند نوع طراحی شده اند و انتخاب آن ها بسته به نوع کاربرد و محل قرارگیری آن ها و خواسته ی مشتریان می باشد.

البته باید توجه داشته باشید که درب های پارکینگی تماما از نوع لولایی نیستند;و در برخی موارد از نوع ریلی نیز برای درب های پارکینگ استفاده می کنند.;ولی نوع متداول آن مورد استفاده در ورودی های پارکینگ ،جک های بازویی دو لنگه می باشند.

آشنایی با انواع تابلوهای برق

آشنایی با انواع تابلوهای برق:

آشنایی با انواع تابلوهای برق:امروزه تابلو های برق یکی از المان های مهم ساختمان های مسکونی به شمار می آیند;و این صنعت به یکی از صنایع پرطرفدار میان سرمایه گذاران در بخش صنعت تبدیل شده است.

نخستین کارخانه تولید تابلوهای برق در ایران در سال ۱۳۴۱ و تحت لیسانس شرکت;زیمنس آلمان راه اندازی شد و روانه بازار گردید.

آشنایی با انواع تابلوهای برق

آشنایی با انواع تابلوهای برق

آشنایی با تابلو های برق:

به طور کلی تابلو های برق به محفظه هایی گفته می شوند;که شامل تجهیزات الکترونیکی ،اتوماسیون ،برق صنعتی می باشند;و یا می توان این تجهیزات را درون محفظه نصب کرد.

وظایف تابلوهای برق:

_ کنترل فرایندهای صنعتی به صورت اتوماتیک یا دستی

_ انتقال جریان برق بین دیگر تجهیزات

_ اصلاح ضریب توان

_ حفاظت از دیگر بخش های الکتریکی; تجهیزات و خطوط

_ دیسپاچینگ برق و یا توزیع جریان برق بین خطوط موجود آشنایی با انواع تابلوهای برق

تابلو های برق در سه دسته فشار قوی ،متوسط و فشار ضعیف تقسیم بندی می شوند.;اما پرکاربرد ترین تابلوهای برق تابلو های برق فشار ضعیف می باشند.

دسته بندی تابلوهای برق:

تابلو های برق را می توان بر اساس خصوصیات مختلفی دسته بندی کرد.

دسته بندی اول براساس نوع عملکرد تابلو های برق می باشد;که عملکرد آن ها به صورت زیر می باشد:

_ تابلو های برقی که;برای پروژه های صنعتی به کار برده می شوند.

_ تابلو هایی که تنها برای کنترل عملکرد موتور کارایی دارند;این نوع تابلو ها شامل مدار های فرمان،مدار های راه اندازی موتور;به صورت ستاره مثلث،درایور ها، مدار های کنتاکتوری و... می باشند.

آشنایی با انواع تابلوهای برق

آشنایی با انواع تابلوهای برق

_ تابلو های مخصوص اصلاح ضریب توان که به اصطلاح به آن ها تابلو های بانک خازنی نیز;گفته می شود.

_ تابلو های برق برای حفاظت و کنترل آشنایی با انواع تابلوهای برق

_ تابلو هایی جهت توزیع جریان برق که در واقع این دسته از تابلو ها وظیفه ی انتقال برق را بین دیگر تجهیزات مختلفی صنعتی بر عهده دارند.

دسته بندی دوم را برای تابلو های برق می توان بر اساس محل نصب تابلو ها در نظر گرفت.;انواع تابلو ها بر اساس محل نصب آن ها می توانند به عبارت زیر باشند.

_ تابلو های برق داخلی: (Indoor)

این دسته از تابلو ها برق در محیط های سربسته مورد استفاده قرار می گیرند.

_ تابلو های برق بیرونی:(Outdoor)

تابلو های برق بیرونی را می توان در محیط های آزاد و فضای بیرون استفاده کرد.

دسته بندی های مختلف دیگری نیز برای تابلو ها از جمله ایستاده بودن تابلو ها و یا روکار و توکار بودن آن ها وجود دارد;از نظر جنس تابلو های برق می توان یک دسته بندی دیگر برای آن ها در نظر گرفت جنس تابلو ها ممکن است;فلزی و یا بتونی یا از مواد دیگری مانند مواد پلیمیری باشد.

انواع تابلو ها از نظر ساختاری:
تابلو های Metal Enclosed :

این نوع تابلو ها به صورت یک محفظه ی کاملا بسته می باشند;که تمام تجهیزات اعم از کابل ها و دیگر لوازم الکتریکی درون محفظه نصب و راه اندازی می شوند تابلو های Metal Enclosed  به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند;که در زیر به آن ها اشاره می شود:

۱: تابلو های  Metal Clad :

همانطور که گفته شد این تابلو ها نوعی از تابلو های Metal Enclosed می باشند;که در آن ها محفظه ی های مختلف برای قرار گیری تجهیزات از یکدیگر جدا شده اند.;جدا کردن محفظه ها از یکدیگر باعث می شود اگر خطایی در یک محفظه رخ بدهد;به محفظه های دیگر انتقال نیابد و سایر محفظه ها تحت تاثیر این محفظه قرار نگیرند;و از آسیب های احتمالی محفوظ بمانند.

آشنایی با انواع تابلوهای برق

آشنایی با انواع تابلوهای برق

تابلو های برق  Metal Clad  به چهار بخش تقسیم بندی می شوند;که به صورت زیر می باشند:

_ محفظه سر کابل

_ محفظه کنترل (LV) در این محفظه تجهیزات مربوط به اندازه گیری،کنترل و حفاظت قرار می گیرد.

_ محفظه باسبار

_ محفظه کلید

۲: تابلو های برق  Compartment Type :

این نوع تابلو ها نوع دیگری از تابلو های برق  Metal Enclose  می باشند در این نوع تابلو ها محفظه ها از یکدیگر جدا نشده اند.

طراحی تابلو های برق:

در طراحی یک تابلو برق باید به موارد زیر توجه داشته باشید.

_ شرایط موجود محیطی جهت بهره برداری

_ شرایط حفاظتی

_ شرایط موجود جهت نصب تابلو های برق آشنایی با انواع تابلوهای برق

_ تابلو های فیکس (Fix) :

این دسته از تابلو ها به چند صورت تولید می شوند که به طور خلاصه در زیر به آن ها اشاره خواهیم کرد.

۱: تابلو های دیواری(Wall Mounting) : این دسته از تابلو های برق به دو دسته از تابلو های توکار (Flush Mounting)  و تابلو های روکار (On Surface)  تقسیم بندی می شوند.

۲: تابلوهای برق ایستاده چند منظوره (Multi Purpose) : این نوع تابلو ها به صورت ایستاده در فضای مورد نظر قرار می گیرند و به صورت چند منظوره می باشند درون این نوع تابلو ها می توان تجهیزات کنترل، قدرت ، پنوماتیکی و ... به کار برد.

۳: تابلو های برق (Rack)  این نوع تابلو ها به صورتی می باشند که حالت قفسه قفسه دارند و محفظه های مختلفی مانند محفظه های اندازه گیری ، الکترونیکی و کنترلی ،مخابراتی و ... درون قفسه ها نصب و راه اندازی می شوند.

۴: تابلو های (swing)  این تابلو ها نوعی از تابلو های Rack  می باشند و دارای در متحرک می باشند مزیت این دسته از تابلو نسبت به سایر تابلو این است که پشت تجهیزات به کار برده شده در این نوع از تابلو ها قابل رویت می باشند و دسترسی به تجهیزات تابلو ی برق به سادگی امکان پذیر می باشد.این نوع تابلو ها از نظر قیمت نسبتا گران قیمت می باشد و درب این نوع از تابلو ها از جنس شیشه می باشد.

 _ تابلوهای کشویی (Withdraw able) :

۱: تابلو های کنترل موتور ها: (Motor Control Center) به اختصار به آن ها (MCC)  گفته می شود ساخت این تابلو ها به صورتی است که آن ها کشویی ساخته می شوند و به منظور کنترل عملکرد موتور ها مورد استفاده قرار می گیرند. این دسته از تابلو ها نیز به دلیل مزیت کشویی بودن آن ها از نظر قیمت تقریبا گران تر از سایر تابلو های برق می باشند.

۲: تابلوهای برق مرکز قدرت(Power Center)   : این دسته از تابلوها برای تغذیه ی تابلوهای  MCC مورد استفاده قرار می گیرند به همین دلیل می توان گفت این نوع تابلو ها تابلو های توزیع می باشند در تابلو های مرکز قدرت کلید ها بیشتر به صورت هوایی می باشند.

آشنایی با انواع تابلوهای برق

آشنایی با انواع تابلوهای برق

۳:تابلوهای مدولار: این نوع تابلو ها نوع پیشرفته و با تجهیزات بیشتر تابلوهای فیکس ایستاده می باشند که هر فیدر به شکل یک مدول در تابلو به کار برده شده است و به وسیله ی یک صفحه ی فلزی از فیدر بالایی و از فیدر پایینی خود جدا می شوند.این دسته از تابلوها را از نظر دسترسی به سرکابل می توان به دو دسته تقسیم کرد:

_ دسترسی به کابل ها از ناحیه ی پشتی تابلوهای برق

_ دسترسی از قسمت جلویی تابلو در این حالت در کنار درب اصلی تابلوهای برق درب کناری تعبیه شده است و اتصالات کابل ها به فیدر ها به وسیله ی این درب صورت می گیرد این سلول ها را می توان از نظر محل ورود سر کابل های ورودی و خروجی به ورود از بالا و ورود از پایین دسته بندی نمود. آشنایی با انواع تابلوهای برق

_ انواع تابلوها از نظر ایستایی:

۱: ایستاده (Self Standing/Free Standing)  : ساخت این نوع تابلوها به صورتی می باشند که در حالت کلی ایستاده می باشند و نیازی به گیره و یا مهار ندارند.

۲: تابلو های برق دیواری (Wall Mounted) : این نوع تابلو همانطور که از نامشان مشخص است دیواری می باشند و روی دیوار نصب می شوند.

این دسته از تابلو ها اگر روی دیوار نصب شوند روکار Surface Mounted و اگر درون دیوار جاسازی شوند توکار و یا  Flush Mounted  محسوب می شوند.

_ انواع تابلو ها از نظر سطح ولتاژ:

تابلو ها از نظر سطح ولتاژ به دو دسته زیر تقسیم بندی می شوند:

۱: تابلوهای فشار ضعیف (LV) تا ۱۰۰۰ ولت

۲: تابلوهای فشار متوسط (MV) ولتاژ این تابلو ها از ۱۰۰۰ ولت تا ۳۶۰۰۰ ولت می باشد.

دوربین مدار بسته چیست

دوربین مدار بسته چیست:

دوربین مدار بسته چیست:واژه دوربین مدار بسته (closet circuit television) که مخفف شده ی آن  cctv  می باشد.;و به معنای جعبه ی جادویی مدار بسته می باشد;و این واژه برای دوربین هایی که در جای خود ثابت هستند به کار برده می شوند.

همانطور که گفته شد دوربین مدار بسته به دوربین هایی گفته می شود;که در یک مکان ثابت نصب می شوند.;و تصاویر ضبط شده را به یک یا چند رسانه ارسال می کنند.;این نوع دوربین ها اغلب برای حفاظت;نظارت و سیستم های امنیتی به کار گرفته می شوند.;به همین دلیل از واژه ی دوربین مدار بسته بیشتر در حیطه حفاظت و امنیت استفاده می کنند.;اما به طور کلی از دوربین های مدار;بسته برای ویدیو تلفن و کنفرانس ها نیز استفاده می کنند.;

تاریخچه دوربین های مدار بسته:

سیستم های مدار بسته برای نخستین بار در سال ۱۹۴۲ میلادی توسط شرکت زیمنس راه اندازی شدند.;یک مهندس v2  آلمانی برای مشاهده و کنترل موشک های پرتاب شده ای به نام (والتر بروچ) نصب دوربین های مدار بسته را برعهده داشت.

دوربین مدار بسته چیست

دوربین مدار بسته چیست

پس از آن در آمریکا اولین تبلیغات برای سیستم های مدار بسته;در سال ۱۹۴۹ مربوط به دوربین های مدار بسته ای به نام (وریکون) بود.;که در آن تبلیغات بیان می شد که برای استفاده از;این دوربین ها استفاده کنندگان نیاز به مجوزات دولتی نخواهند داشت.;پس از آن سیستم های دوربین مدار بسته اغلب جهت پایگاه های فضایی بزرگ به منظور ضبط تصاویر پرتاب موشک ها به کار گرفته می شدند.;و با سرعت زیادی این سیستم ها روی موشک های پرتاب شده به فضا نصب شدند;به صورتی که تصاویر را همراه با صدا به زمین ارسال می کردند.  دوربین مدار بسته چیست

نخستین رو نمایی از سیستم های دوربین های مدار بسته در اماکن عمومی آمریکا;در سال ۱۹۷۳ صورت گرفت.;اولین دوربین مدار بسته نیز در میدان تایمز نیویورک برای جلوگیری از جرایم نصب شد اما نصب دوربین نقش چشمگیری در کاهش جرایم ایفا نکرد.;اما در سال ۱۹۸۰ زمانی که دوربین های مداربسته به صورت گسترده در سراسر آمریکا به خصوص مراکز عمومی نصب شدند;شرایط به گونه ی ویژه ای تغییر کرد.و آمار جرایم به طور محسوسی کاهش پیدا کرد.

یکی از مزایای مهم استفاده از دوربین های مدار بسته این است که نسبت به بکارگیری نیروی های پلیس برای جرایم بسیار کم هزینه تر و مقرون به صرفه تر می باشند.
دوربین مدار بسته چیست

دوربین مدار بسته چیست

پس از گذشت مدت زمان کمی بسیاری از حرفه ها و مشاغل به خصوص مشاغلی که در معرض سرقت بیشتری قرار داشتند از سیستم دوربین های مدار بسته استفاده می کردند.  دوربین مدار بسته چیست

با پیشرفت گسترده تری در عرصه ی تکنولوژی سرانجام در سال ۱۹۹۰ سیستم های ضبط تصاویر دوربین ها تنها با قابلیت ( ضبط تصاویر بعد از شناسایی حرکت) به بازار عرضه شدند. با این تکنولوژی و ویژگی جدیدی که به دوربین های مدار بسته اضافه شد تعداد متقاضیان و استفاده کنندگان از دوربین های مداربسته به طور چشمگیری افزایش یافت.تا قبل از آن سیستم های دوربین مداربسته به گونه ای طراحی شده بودند که از نظر میزان حجم ذخیره و قابلیت ها بسیار محدود بودند.

در اواخر سال ۱۹۹۰ پلیس سیستم دوربین های مدار بسته زیادی به خصوص در مراکز شهر،مدارس و پروژه های ساختمانی به کار گرفت.در انگلستان نیز استفاده از دوربین های مداربسته بسیار مرسوم شد;و شهر (نورفولک) اولین شهر در انگلستان بود که دوربین های مداربسته در سطح شهر نصب شدند.  دوربین مدار بسته چیست

اما می توان گفت که به طور کلی در دهه میلادی بین ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ استفاده از سیستم دوربین های مدار بسته در بیشتر کشورهای جهان رواج یافت.

کاربرد سیستم دوربین های مداربسته:

عمده ترین  و اصلی ترین کاربرد دوربین های مدار بسته مرتبط به سیستم های حفاظتی و امنیتی می باشد اما باید توجه داشته باشید که کاربرد این سیستم ها تنها محدود به سیستم های حفاظتی نمی باشند.;و کاربرد های دیگری اعم از کاربردهای نظامی،کنترل کیفیت،فضایی،صنعتی و ارتباط ویدیویی دارد و برای تصویر برداری نامحسوس نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده از دوربین های مدار بسته برای جلوگیری از ارتکاب جرم:

کاربرد سیستم های مدار بسته در زمینه نظامی و جلوگیری از ارتکاب جرم بسیار گسترده می باشند.و برای جلوگیری از جرایم رانندگی تا جرایم جنایی مورد استفاده قرار می گیرند.استفاده نامحسوس از سیستم های دوربین مداربسته بسیار مرسوم شده است برای مثال می توان به دوربین های تعبیه شده در دستگاه های;خودپرداز اشاره نمود.این نوع دوربین ها برای شناسایی جرایمی مانند وارد کردن تصادفی رمز کارت های اعتباری استفاده می شوند.

دوربین مدار بسته چیست

دوربین مدار بسته چیست

طبق آخرین آمار به دست آمده از شهر های بزرگی مانند آمریکا و انگلستان می توان گفت پس از نصب دوربین های مدار بسته در پارکینگ ها ۵۱ درصد تعداد جرایم در این زمینه کاهش یافته است.;در فرودگاه تعداد جرایم چیزی در حدود ۲۳ درصد و سایر مراکز عمومی مجموعا ۷ درصد از میزان جرایم کاسته شده است.

کاربرد دوربین های مداربسته در زمینه صنعتی:

دوربین های مدار بسته در کارخانجات صنعتی نیز کاربرد دارند و در مکان ها و یا مراحلی از کار که حضور انسان ها دشوار و یا غیرممکن می باشد از این سیستم بهره می گیرند.;برای مثال در کارخانه های  شیمیایی و یا نیروگاه های هسته ای در مراکز صنعتی استفاده از دوربین های اسکن و دوربین های حرارتی رواج زیادی دارد.  دوربین مدار بسته چیست

استفاده از دوربین های مدار بسته برای کنترل ترافیک:

امروزه در اکثر کشور های جهان برای کنترل و کاهش ترافیک وسایل نقلیه;در سطح گسترده ای از دوربین های مدار بسته استفاده می شود.یک نمونه بارز برای کنترل میزان ترافیک می توان به (gps)  اشاره نمود این نوع از دوربین ها به رانندگانی که قصد عبور از یک مسیر مشخص را داشته باشند کمک می کند.و اطلاعات مربوط به مسیر ها را برای متقاضیان مشخص می کند.;تحت کنترل قرار دادن تصادفات و شناسایی جرایم رانندگی حداقل کاربرد های دوربین های مداربسته در کنترل وسایل نقلیه می باشد.

یکی از آخرین دستاورد های دوربین های مدار بسته در زمینه کنترل ترافیک و شناسایی جرایم رانندگی شناسایی اتوماتیک پلاک خودروها می باشد.

امنیت نقل و انتقالات به وسیله دوربین های مداربسته:

در نقل و انتقالات عمومی برای جلوگیری از حوادثی که ممکن است به دلیل خارج از دید بودن شکل بگیرند از دوربین های مدار بسته استفاده می شود.

دوربین مدار بسته چیست

دوربین مدار بسته چیست

انواع دوربین های مداربسته:

به طور کلی دوربین های مدار بسته به چند دسته تقسیم می شوند.

_ از نظر نوع سیگنال

_ شکل ظاهری و کاربرد آن ها

_ از نظر نوع قاب و پوشش آن ها

دوربین های آنالوگ:

دوربین های آنالوگ ابتدایی ترین نسل دوربین های مداربسته می باشند از این دسته از دوربین ها برای دریافت و ارسال اطلاعات صدا و تصاویر به طریق امواج آنالوگ استفاده میکنند.;در این نوع سیستم ها صدا و تصویر هر کدام به وسیله ی کابل دو رشته ای جداگانه منتقل می شوند.;یک رشته از سیم های موجود در دوربین های آنالوگ برای جلوگیری نویز بر سیم به کار می روند.

همانطور که از نام این دوربین ها مشخص است;کیفیت آن ها بر اساس امواج آنالوگ می باشد.امواج آنالوگ همواره در معرض نویز قرار دارند. دوربین مدار بسته چیست

نویزهای مختلف مغناطیسی و نویزهای ناشی از نوسانات برق همواره دو مورد از تهدیدات جدی برای سیستم دوربین های مداربسته آنالوگ بوده است.

از همین رو استفاده از کابل ها و تجهیزات با کیفیت رابطه مستقیمی با کیفیت تصویر دوربین های آنالوگ دارند.;هرچه که تجهیزات و کابل ها با کیفیت تر و پیشرفته تر باشند;تصویر دوربین ها نیز با کیفیت بیشتری می باشند;عکس این قضیه نیز برقرار می باشد.

زمانی که نیاز به ارسال صدا و تصویر به صورت بی سیم باشد;دوربین های آنالوگ به صورت دقیق عمل نمی کنند;و ضعف بزرگی;از خود نشان می دهند.و هنگام ارسال تصاویر به وسیله ی امواج آنالوگ باید از محدوده ی فرکانس آنالوگ عبور کنند این موضوع باعث می شود که کیفیت تصاویر تحت تاثیر امواج نویز و تداخلی قرار بگیرند و رصد کردن تصاویر در محدوده برای هر شخص دیگری امکان پذیر;می شود.بنابراین دوربین های آنالوگ نمی توانند;بهترین انتخاب و مطمئن ترین راه برای ارسال تصاویر باشند.

دوربین مدار بسته چیست

دوربین مدار بسته چیست

به دلیل قیمت پایین دوربین های آنالوگ نسبت به سایر دوربین های مدار بسته دیجیتالی دوربین های آنالوگ به عنوان سیستم های دوربین مدار بسته رایج کشور ایران شناخته شده اند.;اگرچه اخیرا بازار به سمت دیجیتال شدن دوربین های مدار بسته پیش می رود;اما هنوز ip  بسیاری از سازمان ها به سمت دوربین های سرعت;جایگزینی این نسل قبلی دوربین ها با نسل جدید;دوربین های دیجیتال کند است.

مزایای دوربین های آنالوگ:

_ قسمت مناسب این دوربین ها

_ تنوع گسترده دوربین های آنالوگ در;بازار ایران

_ سادگی نصب دوربین های آنالوگ نسبت به دوربین های دیجیتال

معایب دوربین های آنالوگ:

_ کیفیت پایین دوربین های آنالوگ نسبت به دوربین های دیجیتالی

_ امکان ایجاد نویز در سیستم دوربین ها به دلیل استفاده از سیستم های آنالوگ

_ هزینه ی بالای سیم کشی برای دوربین های آنالوگ

_ ارتباط بی سیم با کیفیت پایین و نا امن

دوربین های آی پی تحت شبکه:

دوربین های آی پی تحت شبکه نسل جدید دوربین های مدار بسته هستند.;امروزه بازار جهانی تمایل ip دوربین های زیادی به دوربین های دیجیتال نشان داده است.این دسته از دوربین ها همانگونه که از نامشان پیداست;از امواج دیجیتال برای ارسال و تحلیل تصاویر و صدا استفاده می کنند.;این دوربین ها بر خلاف دوربین های آنالوگ از ابتدای دریافت تصاویر امواج را دیجیتال می کنند.;ضمن استفاده از امواج دیجیتال آن ها تحت بستر شبکه کنترل و مرتبط می شوند.  دوربین مدار بسته چیست

مزایای دوربین های آی پی تحت شبکه:

_ کیفیت بالای تمام دیجیتال دوربین های آی پی

_ امکان استفاده بهینه از کابل های ارتباطی

_ امکان ارتباط بی سیم با امنیت و کیفیت بالا

_ امکان ارسال همزمان تصویر،صدا و برق در بستر شبکه

معایب دوربین های آی پی :

_ قیمت بالای دوربین های آی پی نسبت;به سایر;سیستم های دوربین مدار بسته

_ محدودیت پهنای باند

دوربین های تحت شبکه ارتباط نزدیکی با شبکه ی جهانی اینترنت دارند;و توانایی دارند از شبکه داخلی به شبکه اینترنت متصل شوند;و یا حتی مستقل از شبکه داخلی به اینترنت متصل شوند و از این طریق کنترل شوند.

یو پی اس چیست

یو پی اس چیست:

یو پی اس چیست:کلمه ی یو پی اس (UPS)  گرفته شده از عبارت (Uninterruptible Power Supply) می باشد.;و معنای منبع تغذیه ی بدون توقف را می دهد.;همانطور که از معنی این عبارت مشخص است یو پی اس به دستگاهی گفته می شود;که به عنوان یک منبع تغذیه که هیچ گاه قطع نمی شود;به کار گرفته می شود.;امروزه دستگاه های صنعتی فراوانی در بازار وجود دارند که الکتریسیته (برق) را برای فعالیت خود استفاده می کنند.;ممکن است برای برخی از افراد این سوال پیش بیایید که با وجود برق شهری با قیمت مناسب که به سادگی;و به طور دائمی در دسترس همگی قرار دارد چه نیازی به دستگاهی همچون یو پی اس داریم؟;

برای پاسخ به این سوال باید گفته شود;که برای استفاده از برق شهری همواره دو مشکل پیش روی ما قرار میگیرد.

یو پی اس چیست

یو پی اس چیست

اولین مشکل این موضوع است که برق شهری ممکن است همواره با نوسان (افزایش و کاهش شدید ولتاژ به صورت ناگهانی) مواجه شود.;اغلب دستگاه ها و لوازم برقی توان مقابله در برابر این نوسانات را ندارند.;و ممکن است مدارهای به کار برده شده در این لوازم برقی با کوچک ترین نوسان به شدت آسیب ببینند و به اصطلاح بسوزند.;

مشکل دیگری که هنگام استفاده از برق شهری وجود دارد و ممکن است;با آن رو به رو شوید.;این است که امکان دارد به طور موقتی دچار قطعی شود;و تا زمانی جریان برق مجددا وصل می شوند دستگاه هایی که منبع تغذیه آن ها فقط برق شهری می باشند هیچ کارایی نخواهند داشت. یو پی اس چیست

کاربرد یو پی اس (ups):

مهم ترین ویژگی یو پی اس ها کنترل نوسانات می باشد.;و هنگام استفاده از یو پی اس ها حتی با وجود نوسانات برق شهری خروجی ولتاژ یکسان می باشد.;

یکی دیگر از کاربرد های یو پی اس ها این می باشد;که پس از قطع برق شهری همچنان به برق رسانی به لوازم برقی متصل به یو پی اس ها ادامه میدهند.;UPS ها به برق شهر متصل میگردند;و به عنوان یک رابط میان برق شهر و دستگاه مورد نظر عمل می کنند. این دستگاه ها دارای یک باطری داخلی می باشند.;که درست پس از قطع جریان برق شهری از باطری برای تامین انرژی لوازم برقی متصل به یو پی اس ها استفاده می شود.;

مدت زمان سرویس دهی یو پی اس پس از قطع برق بستگی به ظرفیت باطری به کار برده شده دارد.

این موضوع زمانی حائز اهمیت می باشد که ما به دستگاه ها و لوازم برقی زمان قطع برق احتیاج داشته باشیم.;و نیاز باشد که دستگاه ها حتما بدون وقفه کار کنند.; یو پی اس چیست

یو پی اس چیست

یو پی اس چیست

یکی از بارزترین و مهمترین دستگاه هایی که حتما نیاز است بدون وقفه به کار خود ادامه دهند دستگاه ها و تجهیزات مربوط به اتاق عمل می باشند;به غیر از بیمارستان ها برای سایر;مکان هایی  که جان افراد در گرو فعالیت;بی وقفه دستگاه های برقی می باشد; حتما باید از دستگاه یو پی اس استفاده شود;و طبیعی است;که برای این مکان ها نمی توان تنها به برقی شهری اعتماد نمود.

به طور کلی یو پی اس بهترین;دستگاه برای تامین برق پایدار و پیوسته می باشد; یو پی اس ها در مواقع قطع یا عدم پایداری جریان برق نقش عمده ای را ایفا می کنند.

در واقع این دستگاه مانع از دسترس خارج شدن آنی برق می شود;و از آسیب های ناشی از افت و خیز جریان;برق جلوگیری می کند.

به زبان ساده تر زمانی;که کارآیی دستگاه و لوازم برقی;ضروری و حیاتی می باشد;از یو پی اس ها استفاده می شود.;

انواع یو پی اس ها :

دستگاه های یو پی اس بر اساس کارایی ;و عملکرد;آن ها به سه دسته تقسیم;می شوند;که در زیر به آن ها;اشاره خواهیم کرد:

_ یو پی اس های آفلاین (Offline UPS)

_ یو پی اس های آنلاین (Online UPS)

_ یو پی اس های;لاین اینتراکتیور (Line Interactive UPS) یو پی اس چیست

یو پی اس های آنلاین (Online UPS):

تفاوت اصلی میان یو پی اس های آنلاین و آفلاین;در این قسمت است که شارژ باتری با قسمت یک سو کننده/شارژر تعویض شده است.این بخش ممکن است از دو قسمت جداگانه و یا یک;بلوک قدرت کامل تشکیل شده باشد;زمانی که جریان برق شهر به طور پیوسته به دستگاه ها می رسد;این بخش قسمت باطری را شارژ میکند;و انرژی را توسط یک ولتاژ dc  ثابت تامین میکند.;زمانی که برق شهر (برق ورودی ) قطع شود شارژر خاموش شده و انرژی dc اینورتر توسط باتری تامین میشود; و پس از آن به مرور زمان شارژ باتری کاهش می یابد.; یو پی اس چیست

یو پی اس چیست

یو پی اس چیست

یو پی سی های آنلاین که به اصطلاح به آن ها Double Conversion  نیز گفته;می شود نسبت به دیگر مدل های یو پی سی بالاترین میزان محافظت را ارائه می کنند.;زیرا همواره بار با یک ولتاژ تنظیم شده تغذیه می شود.و یا به عبارتی دیگر زمانی که جریان برق شهری وصل می باشد یک سو کننده;شارژر و بخش های اینورتر فعال می باشند در حالت عادی زمانی;که بار انرژی خود را تامین می کند به خوبی در برابر مشکلات به وجود آمده و اختلالات برق شهر محافظت می شوند.;

در این سیستم اینورتر و یکسو کننده;در مقابل نویز ها و اختلالات و همچنین نوسانات زودگذر مانند یک سد عمل میکنند. بنابراین باعث می شود که;یک ولتاژ تثبیت شده را تامین کنند.;

اگر ولتاژ ورودی از حد مجاز که از -۲۰% تا -۱۰% می باشد;بیشتر و یا کمتر شود و یا اینکه به طور کامل جریان برق قطع شود، اینورتر با استفاده از انرژی ذخیره شده در باتری به کار خود ادامه;می دهد.;سرعت انجام این مراحل به حدی  بالا می باشد که هیچ گونه وقفه ای ایجاد نمی شود و هنگامی که از انرژی باتری استفاده می شود;اینورتر همانند زمانی که از برق شهری تغذیه می کند به همان میزان رگولاسیون ارائه می کند.و بار به وسیله ی سوئیچ استاتیک به خروجی اینورتر متصل می باشد.

یو پی اس (off line):

در یو پی اس های مدل آفلاین (off line) بارهای حساس از مسیر By pass مقداری انرژی دریافت می کنند و اگر تغذیه این مسیر قطع شود و یا ولتاژ آن از محدوده خارج شود;مسیر اینورتر جایگزین آن می شود. طی عملکرد عادی دستگاه هر گونه اختلالی که در محدوده قابل قبول ولتاژ Bypass به وجود بیایید;به بار منتقل می شود.;اگر چه در بسیاری از مدل های یو پی اس آفلاین از افزایش ناگهانی و شدید ولتاژ (spike) جلوگیری می کنند و فیلتر های RF  (فرکانس های رادیویی) در مسیر Bypass  آن ها وجود دارد.

در شرایط عادی شارژر باتری یو پی اس ها به;دور از هیچ گونه مشکلی کار می کنند تا باتری در شرایط ضروری آماده باشد.;اما در برخی از یو پی اس ها ممکن است اینورتر به منظور افزایش راندمان دستگاه ممکن است خاموش باشد.اگر چه قسمت های کنترل الکترونیکی آن برای افزایش سرعت عمل اینورتر همواره فعال می باشند.

در شرایطی که میزان ولتاژ By pass  از مقدار مجاز پایین تر بیایید،;اینورتر بلافاصله فعال می شود;و بار به وسیله ی سوئیچ استاتیک  به اینورتر منتقل می شود. مراحل انتقال پس از قطع ولتاژ Bypass  شروع می شود و شروع عملکرد آن  با یک وقفه ای کوتاه به مدت زمان ۲ الی ۱۰ میلی ثانیه آغاز می شود.

باید به این نکته توجه داشته باشید که بیشتر بار ها به نحوی مطلوب و بدون آن که متحمل اثرات مضری شوند این زمان را پشت سر می گذارند. و با عادی شدن وضعیت برق شهر به مسیر Bypass منتقل می شوند.;

یو پی اس های لاین اینتراکتیور (Line Interactive UPS) :

یو پی اس هایی مدل لاین اینتراکتیور شامل دستگاه هایی می شوند که سعی شده است;با تعبیه کردن سیستم تنظیم ولتاژ در این یو پی اس ها و در مسیر Bypass عملکردی بهتر نسبت;به یوپی اس های مدل  Offline داشته باشند.;دو نوع از برترین یو پی اس های سری اینتراکتیور (line interactive ups)  مجهز به ترانس Buck/Boost  و ترانس ferrorvesonat می باشند.;

این مدل از یو پی اس همانند مدل های Offline بار خود را از مسیر Bypass تغذیه می کند;و در صورت کم و زیاد شدن ولتاژ و یا قطع شدن جریان برق آن را به اینورتر منتقل می کند. یو پی اس چیست

مدل یو پی اس اینتراکتیور در بخش های باتری،;مدار اینورتر و شارژر با یو پی اس های مدل آفلاین (offline) کاملا مطابقت دارند.;اما به دلیل اضافه شدن مدار تنظیم ولتاژ در مسیر By pass بار کمتری به اینورتر منتقل می شود. این چنین سیستمی تاثیر بیشتری در کاهش هزینه ها دارد و عمر مفید باتری در این سیستم به نسبت یو پی اس های آفلاین بیشتر می باشد.

انواع یو پی اس هاس (line_Interactive):

_ در این نمونه از یو پی اس ها ترانس buck/boost  به منظور تنظیم مقدار ولتاژ در مسیر Bypass اضافه می شود.این ترانس با سیم پیچ های ثانویه چند سر به همراه چندین رله قابل تنظیم می باشد.;که هر دو سطح بالا و پایین مسیر By pass را به طور مناسب پوشش داده است.;و به;این ترتیب میزان ولتاژ خروجی را براساس مورد نیاز محدود;می کند.این به این معناست که محدوده ی قابل قبول ورودی به نسبت افزایش پیدا می کند. یو پی اس چیست

یو پی اس چیست

یو پی اس چیست

_ عملکرد ترانس فرورزنانس دقیقا شبیه به ترانس  buck/boost  می باشد.در این نمونه از یو پی اس ها ترانس فرورزنانس  جایگزین ترانس  buck/boost  می شود.;این ترانس تنظیم و رگولاسیون ولتاژ را در صورت اختلالاتی مانند ویز خط الکتریکی انجام می دهد.همچنین این دسته از تراس ها با ذخیره انرژی برق مورد نیاز دستگاه ها و لوازم برقی از جمله کامپیوتر ها را برای مدت زمان کوتاهی تامین می کند.;

_ Bi-directional power converter  در این سیستم تنها یک بلوک جایگزین شارژر و مدار اینورتر می شود،و با سرعت زیادی تغییر حالت داده و به صورت یک مدار اینورتر عمل میکند.;

تثبیت کننده ولتاژ (استابلایزر)

تثبیت کننده ولتاژ (استابلایزر):

تثبیت کننده ولتاژ (استابلایزر):تثبیت کننده ولتاژ یا همان استابلایزر وسیله ای است که برای جلوگیری از  پرش های ناگهانی یا همان نوسانات برق شهری (۲۲۰V) و برق سه فاز برای حفاظت از کلیه لوازم برقی و صنعتی به کار گرفته می شود.;برای مصارف خانگی نیز از استابلایزر و یا تثبیت کننده ولتاژ استفاده می شود.در این موارد از آن ها با نام استابلایزر خانگی و یا تراس خانگی یاد می شود.;

استابلایزر ها با مجهز بودن به سیستم میکروپروسسوری میزان ولتاژ ورودی را اندازه گیری می کنند;و با توجه به آن مقدار میزان کاهش و یا افزایش ولتاژ ورودی را تشخیص می دهند و خروجی ولتاژ ۲۲۰V یا ۳۸۰V ثابت را با دقت ۱% ،به صورت خطی و پیوسته در خروجی ارائه میدهند.;استابلایزر ها با داشتن هسته ی حلقوی که جنس آن مس می باشد; و جاروبک ذغال با حرکت چرخشی روی سطح هسته ی حلقوی می توانند خروجی ثابتی ارائه دهند.;

تثبیت کننده ولتاژ (استابلایزر)

تثبیت کننده ولتاژ (استابلایزر)

این روش که در تثبیت کننده ولتاژ (استابلایزر) به کار برده می شود هیچگونه تداخلی با هارمونیکی تولید نمی کند;و هیچ امواجی را در منبع برق ورودی ایجاد نمی کند.;حرکت جاروبک ذغال روی سطح هسته ی حلقوی بسیار دقیق و سریع می باشد.;و با کنترل دقیق لحظه ای over shoot را حذف و یا بسیار کاهش می دهد.

مکانیزم کنترل استابلایزرها از نوع دیجیتال می باشد.;راندمان;دقت و کیفیت کنترل شده;بالا بودن توان و میزان ولتاژ خروجی از خصوصیات مهم این دستگاه می باشند.;

باید استفاده از دستگاه تثبیت کننده ولتاژ را جدی بگیرید;زیرا به مراتب هزینه خسارات احتمالی و عملکرد نامطلوب دستگاه در اکثر مواقع بیشتر از هزینه ی پیشگیری آن یا همان استفاده از استابلایزر ها می باشد.;

تحقیقات ارائه شده نماینگر این موضوع است که یکی از عمده ترین علل خرابی لوازم برقی،کم و زیاد شدن ولتاژ;نوسانات و قطع و وصل ناگهانی و مشکلات دیگری که در برق شهری وجود دارد می باشد.;آسیب های به وجود آمده را می توان توسط استابلایزر ها و دستگاه های تثبیت کننده ولتاژ کنترل کرد.;

کاربرد اصلی این دستگاه بیشتر در قسمت های حساس و گران قیمت دستگاه های صنعتی می باشند;برای مثال در موتور اکثر دستگاه های صنعتی از استابلایزر استفاده می شود.;به غیر از قسمت موتور می توان از آن ها در کمپرسور ها; دستگاه های CNC;دستگاه های چاپ و برش; تجهیزات پزشکی،دستگاه های PLC، دستگاه های بافندگی و... استفاده کرد.

به طور کلی استابلایزرها سیستم تنظیم و تثبیت کننده ولتاژ می باشند و در صورت افت،نوسان و یا هرگونه تداخل در شبکه و سیستم به سرعت مشکل را تشخیص داده و به صورت اتوماتیک آن را رفع می کند.;این دستگاه از تکنولوژی روز دنیا بهرمند می باشد و عملکرد آن بدون سر و صدا می باشد.;

نوع عملکرد استابلایزر ها:

این دستگاه ها براساس تعداد دور سیم پیچ بر روی هسته حلقوی و استوانه ای عملیات اصلاح را انجام می دهند.;

سیم پیچ های اولیه ترانس بوک بست (buck/boost) پیش بینی شده توسط واریابل تغذیه می شوند;و سیم پیچ های ثانویه به صورت سری میان بازو و منبع انرژی متصل می باشند.;به طوری که میزان ولتاژ مورد نیاز برای شبکه را کاهش یا افزایش دهد و در آخر با استفاده از سیستم میکروپروسسوری هوشمند باعث تثبیت مقدار ولتاژ خروجی می شود.;

دلیل استفاده از استابلایزر:

همانطور که گفته شد عمده ترین دلیل برای خرابی لوازم برقی و صنعتی کم و زیاد شدن مقدار ولتاژ و مشکلات دیگر در شهر برقی می باشد.;به همین دلیل برای حفاظت از لوازم برقی خانگی اکیدا توصیه می شود که استابلایزر های خانگی  استفاده نمایید.;

تثبیت کننده ولتاژ (استابلایزر)

تثبیت کننده ولتاژ (استابلایزر)

نکته ی قابل توجه این است که فروشندگان و تولید کنندگان لوازم برقی در قبال اشکالات به وجود آمده در اثر نوسانات برق در دستگاه هایی که فاقد استابلایزر می باشند;هیچ گونه مسئولیتی را نمی پذیرند;و در این زمینه نیز گارانتی و ضمانت نامه ارائه نمی نمایند.;

انواع تثبیت کننده ولتاژ (استابلایزر) :

استابلایزر ها یا همان دستگاه تثبیت کننده ولتاژ به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند.;

دسته اول استابلایزر های رله ای (استابلایزر با ادوات قدرت و الکترونیک_استابلایزر های پله ای ) هستند که روش کار این نوع استابلایزر ها با دقت ۱۰V می باشند.;این دسته با سری AVR آغاز می گردند.;و شامل آمپر های ۲  الی ۳۲ آمپر خانگی و در مدل های صنعتی از ۹  تا  ۲۰  آمپر می باشند.;

دسته دوم استابلایزر ها از نوع SERVOE می باشند این دسته از استابلایزر ها دارای سیستم حلقوی و مجهز به برد;میکروپروسسوری هستند و دقت ولتاژ این دسته ۱V می باشند که با سری STB_11 در مدل های تک فاز و سری STB_33در مدل های سه فاز ارائه میگردند.;این نوع استابلایزرها در انواع مختلف از ۶A تا ۸۰A در مدل های تک فاز و برای مدل های سه فاز از ۹A تا ۶۰۰A  موجود می باشند.;(بر روی استابلایزر ها یک SERVOE تعبیه میگردد;که بر اساس آن میزان خروجی ولتاژ یک واریاک را میچرخاند تا میزان ولتاژ تنظیم شود.;به عبارتی دیگر با نمونه گیری از سطح ولتاژ بصورت مکانیکی مقدار ولتاژ خروجی را کنترل می شود. ;SERVOE موتور ها دارای دو پایه برای تغذیه و یک پایه برای دادن پالس PWM می باشند.;

کاربرد استابلایزرها:

_ مصرف خانگی (برای آپارتمان های مسکونی و اداری به صورت جداگانه و یا برای کل آپارتمان به منظور حفاظت از کامپیوتر ،یخچال،فریزیر،تلویزیون،مکروفر،کولرگازی و...)

_ استفاده برای بیمارستان ها (به منظور کنترل ولتاژ دستگاه بخش هایی مانند سی تی اسکن;سونوگرافی;اتاق عمل،MRI یونیت های دندان پزشکی و...)

_ اماکن صنعتی (برای حفاظت از دستگاه های CNC،چاپ;کوانتومتر;بسته بندی و...)

_ استفاده;عمومی (برای تجهزاتی مانند آسانسور ها ;پمپ آب;تالار ها و یا سالن های نمایش و...)

_ ایستگاه های مخابراتی;تلویزیونی،ضبط ویدیوئی;رادیویی و...

ویژگی استابلایزرها:

از جمله ویژگی های تثبیت کننده ولتاژ (استابلایزر) شرکت الکترو رعد به صورت زیر می باشد.

_ دامنه اصلاح ولتاژ استابلایزر های این شرکت بسیار بالا می باشد به طور حدودی حداقل ۲۲۷ و حداکثر ۴۳۰ ولت می باشد.

_ قابلیت کنترل میکروپروسوری هر;فاز به صورت مجزا به وسیله سه سروو موتور

_ استفاده از فیلتر در استابلایزر ها به منظور جلوگیری از پارازیت و نویز های لحظه ای موجود در ولتاژ خروجی

_ ولتاژ خروجی کاملا پیوسته و خطی می باشد;;و هیچ گونه پرش و نوسان ۳۸۰ ولت برای مدل های سه فاز و ۲۲۰  ولت برای مدل های تک فاز

_ دارای سیستمی که در صورت مشاهده Under  و over  و ولتاژ بیش از حد منجر به قطع جریان برق می شود.

_ استابلایزر ها مجهز به سیستم آلارم می باشند;که در صورت مشاهده بار اضافی به صدا در می آیند.

_ دارای سیستمی می باشند که در صورت مصرف بیش از ۲٫۸ توان نامی جریان برق قطع میگردد.

_ مجهز به تجهیزاتی;هستند که در صورت اتصال کوتاه جریان  برق را قطع میکنند.

_ دارای سیستم قطع یک فاز (phase failure)

تثبیت کننده ولتاژ (استابلایزر)

تثبیت کننده ولتاژ (استابلایزر)

_   مجهز به کلید by pass به منظوره یکسره کردن ورودی و خروجی در شرایط خاص

_ دارای سیستمی که در صورت بالا بودن دمای دستگاه منجر به قطع جریان برق می گردد (over temperature)

_ استابلایزر ها مجهز به سیستمی می باشند که به شما اجازه می دهد جهت آرام کردن محیط صدای دستگاه را کاملا قطع نمایید.

_ کاهش چشمگیر تلفات انرژی و راندمان ۹۸%

_ کاهش میزان جریان بی باری ۰٫۵ %  آمپر

_ مدت زمان اصلاح ولتاژ خروجی کمتر از ۱ ثانیه به ازای هر ۲۰ ولت در هر فاز

_ مجهز به تست عایقی بالای ۵ کیلو ولت

_ شکل موج کاملا;سینوسی در ولتاژ خروجی

_ استابلایزر های قابل استفاده برای هر محیط (باز و سرپوشیده)

_ شکل موج کاملا سینوسی در ولتاژ خروجی

_  میزان رطوبت استابلایزر بین ۴۰_۹۰  درصد

_ دارای سیستم مدار الکتریکی با مدار کنترل فیدبک

_ عدم تاثیر پذیری از ضریب کسینوس فی

_ دارای صفحه نمایش دیجیتال جهت نمایش مقدار ولتاژ ورودی و خروجی و محاسبه جریان مصرفی هر فاز به صورت جداگانه

_ قابلیت تنظیم ولتاژ خروجی به طور دلخواه بین ۳۶۰_۴۰۰ ولت;

_ مجهز به سیستم خنک کننده اتوماتیک;

_ تعبیه چرخ در طراحی دستگاه برای حمل و نقل و جا به جایی آسان;

_ مجهز به فن هوشمند برای انواع استابلایزر ها حتی مدل های تک فاز;

_ مطابق با استاندارد برق کشور;

_ دمای مناسب برای کار کردن میان -۲۰  تا -۶۰  درجه سانتی گراد می باشد و ضریب حرارتی بسیار پایین ۱%+ خروجی تغییر حدودا ۴۰  درجه سانتی گراد دمای محیط.

مزایای دیگر تثبیت کننده ولتاژ (استابلایزر):

صرفه جویی در مصرف برق: افت ولتاژ برق شهری باعث به وجود آمدن اختلالاتی در نحوه ی عملکرد دستگاه ها و لوازم برقی می شود و توان و راندمان الکترو موتور را به میزان چشمگیری کاهش می دهد.;این عمل باعث پایین آمدن دور الکترو موتور و در نتیجه افزایش دمای آن خواهد شد. بنابراین تلفات انرژی افزایش می یابد در نهایت منجر به افزایش میزان مصرف برق خواهد شد.;به گفته کارشناسان این کار در برخی از موارد میزان مصرف برق را به مقدار ۲۵% افزایش می دهد.

;

یکی دیگر از مزایای استابلایزر ها که بسیار حائز اهمیت می باشد محافظت در برابر های ولتاژ (Hight voltage)  و رعد و برق،نوسانات برقی و spike  ها می باشد.

تثبیت کننده ولتاژ (استابلایزر)

تثبیت کننده ولتاژ (استابلایزر)

درنتیجه با قرار دادن یک دستگاه تثبیت کننده ولتاژ (استابلایزر) در محل ورودی برق مورد نظر می توانیم کلیه لوازم برقی وسیم کشی های داخلی را در برابر نوسانات و اختلالات موجود در شهر برقی به طور کامل حفاظت نماییم.ضمنا باید توجه داشته باشید;که استفاده از استابلایزر در مناطقی که برق ضعیف تری دارند تا ۲۵ % هزینه محاسبه شده را در میزان مصرف برق کاهش می دهد.;

آشنایی با تابلوهای بانک خازنی

آشنایی با تابلوهای بانک خازنی:

آشنایی با تابلوهای بانک خازنی:در علم صنعت اکثر ،بار ها از نوع سلفی مقاومتی می باشند.;ترانس ها ،لامپ های گازی،موتورهای الکتریکی،کوره های القایی و حتی مبدل های قدرت مانند یکسو ساز های تریستوری که مدار کموتاسیون دارند.;نمونه ی بارزی از بار های سلفی می باشند.;

یکی از خواص منحصر به فرد سلف این می باشد.;که در یک چهارم از شکل موج سینوسی برق;نوعی از جریان برق می کشد;که در یک چهارم بعدی شکل سینوسی;آن را به شبکه برق باز میگرداند.;سلف این جریان برق را به یک میدان مغناطیسی تبدیل میکند.;

برای مثال در موتور های سه فاز روتور قفسه ای میدان مغناطیسی ایجاد می کند..تا به روتور اجازه دهد بچرخد.;و یا در ترانس ها میدان مغناطیسی ایجاد شده برای کوپل اولیه و ثانویه به منظور افزایش و یا کاهش ولتاژ یا جریان ایجاد می شود.;

برای هر نوع جریانی که در هر نمونه از دستگاه ها ایجاد می شود یک توان وجود دارد.که این توان ایجاد شده حاصل ضرب جریان در ولتاژ می باشد.

به این حاصل ضرب توان راکتیو نیز گفته می شود;به معنا که توان غیر حقیقی و یا به عبارتی دیگر این توان نشان دهنده ی مصرف واقعی تجهیزات و دستگاه های مورد نظر شما نمی باشد.;بلکه این توان از شبکه گرفته شده است و به شبکه باز می گردد.

این بدین معناست که سلف تمایل دارد بین خودش و شبکه ی برق تبادل داشته باشد.;

همانطور که گفته شد برای هر نوع جریانی یک توان خواهیم داشت.

این موضوع به این معناست که جریان شبکه افزایش خواهد یافت;و در نتیجه این افزایش جریان باعث افزایش تلفات سیم ها می شود.;

آشنایی با تابلوهای بانک خازنی

آشنایی با تابلوهای بانک خازنی

نکته ی دیگری که باید به آن توجه داشته باشید;این است که هر چقدر مقدار جریان افزایش پیدا کند;باید از کابل ها و سیم های با سطح مقطع بیشتر و با کیفیت تری استفاده کنید;که جریان را عبور دهند.;بنابراین باید برای استفاده از کابل ها و سیم های بیشتر هزینه ی بیشتری در نظر بگیرید.;

بهترین گزینه استفاده از روش هایی می باشد که این توان ها را از یک منبع به صورت موقت تامین کند.;به این معنا که برای یک بار این توان به وسیله ی یک شبکه تامین شود و دیگر به شبکه برگردانده نشود;و برای سیکهای بعدی مورد استفاده قرار بگیرد.;

خازن:

خازن نیز یک المان درست برعکس سلف می باشد;و در مدار کاملا برعکس سلف عمل میکند.;

فرض کنید در یک مدار با جریان ac  (متناوب) خازن و سلف با یکدیگر به کار برده شوند.;در این شرایط وضعیت زیر رخ می دهد:

در این مواقع سلف جریان را دریافت میکند;و در همان حال خازن در حال پس دادن جریان می باشد.;عکس این اتفاق نیز ممکن است رخ دهد. و خازن جریان را دریافت کند در حالی که سلف جریان را پس می زند.;

سلف و خازن می توانند مکمل یکدیگر باشند.سلف جریان ریکتیورا به خازن می دهد و در مواقعی که به آن نیاز است;می تواند آن را از خازن پس بگیرد.

به این وسیله تبادل توان میان شبکه برق و سلف به حداقل خود خواهد رسید.;بنابراین در این موارد استفاده از خازن بهترین روش می باشد و می توان خازن را به شبکه برق کارگاه متصل کنیم.;به این عمل اصلاح ضریب توان در یک کارگاه گفته می شود.

انوع خازن:

در صنعت برق و الکترونیک خازن های زیادی وجود دارند;مانند خازن های روغنی،سرامیکی،الکترولیتی و خازن های خشک و گازی.;

ویژگی خازن ها:

_ نکته ای که برای انتخاب خازن ها بسیار مهم می باشد;و باید به آن توجه داشته باشید این است که خازن ها حتما تحمل دمای بالا و یا سردی زیاد را داشته باشند.;

_یک خازن مناسب باید توان تحمل جریان اولیه ای که هنگام اتصال به شبکه ایجاد می شود را داشته باشد

_ خازن ها باید توانایی تحمل تبادل جریان های زیاد و متناوب را داشته باشند;و توان تبادل جریان را بین خودش و سلف را داشته باشد.;

_ ویژگی دیگری که خازن ها باید داشته باشند;این است که تحمل ولتاژ شبکه های برق که برای مثال در حالت ضعیف ۳۸۰ ولت می باشند را داشته باشند.;

واحد توان راکتیو Kvar (کیلو وار ) می باشد و خازن ها با توجه با ویژگی های ذکر شده در بالا باید توانایی اصلاح این توان را داشته باشند; زیرا ظرفیت خازن های اصلاح ضریب توان هم براساس کیلو وار می باشد.;و بر اساس میکرو فاراد این ظرفیت بیان نمی شود.;

به خاطر داشته باشید اگر قصد خرید خازن های اصلاح ضریب را از بازار کالاهای صنعتی داشتید;باید ظرفیت خازن مورد نظر خود را بر اساس کیلو وار تهیه کنید.;

آشنایی با تابلوهای بانک خازنی   آشنایی با تابلوهای بانک خازنی   آشنایی با تابلوهای بانک خازنی  آشنایی با تابلوهای بانک خازنی 

استابیلایزر سه فاز TNS مدل:سروموتوری TNS

استابلایزر چیست؟

این دستگاه جهت جلوگیری از نوسان و پرش های ناگهانی برق شهری (V220 ) و برق سه فاز برای محافظت از کلیه ی لوازم برقی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد این استابلایزر با داشتن سیستم میکروپروسسوری ولتاز ورودی را اندازه گیری کرده و با توجه به کاهش یا افزایش ولتاژ در ورودی را تشخیص داده و در خروجی ولتاژ V220 یا ۳۸۰Vثابت با دقت %۱ و به صورت خطی و پیوسته د رخروجی ارائه می دهد و همچنین با داشتن هسته ی حلقوی از جنس مس و جاروبک ذغال با چرخش بر روی سطح هسته ی حلقوی خروجی ثابت ارائه می دهد.

انواع استابلایزر :
استابلایزر یا همان ترانس محافظ برق به دو دسته تقسیم می گردد : 
دسته اول استابلایزرهای رله ای(استابلایزرهای پله ای) بوده که طریقه ی کارکرد این نوع استابلایزرها تنظیم ولتاژ با دقت ۱۰می باشد. که با سری AVR شروع می گردد و شامل آمپرهای ۲ الی ۳۲ آمپر خانگی و در مدلهای صنعتی از ۹ تا ۲۰ آمپر می باشد
دسته دوم استابلایزرهای SERVOE این نوع استابلایزرها با داشتن سیستم حلقوی و برد میکروپروسسوری بوده و تنظیم ولتاژ با دقت ۱می باشد که با سری STB-11 در مدل های تک فاز و مدل های سه فاز با سری STB-33 ارائه می گردد. این نوع استابلایزرها در رنج وسیع از ۶تا ۸۰در مدلهای تک فاز و سه فاز از ۹تا ۶۰۰ارائه می گردد.

چرا باید از استابلایزرها استفاده کنیم؟
تحقیقات انجام شده نشان می دهد عمده ترین عوامل خرابی لوازم برقی، نویزها ، نوسانات و قطع و وصل ناگهانی ، کم و زیاد شدن ولتاژ و مشکلات دیگر برق شهر بوده که آسیب های بوجود آمده توسط عوامل ذکر شده عمدتا ً در قسمت های حساس و گران قیمت دستگاه همچون موتور ، کمپرسور، لباسشوئی، کولر گازی، دستگاههایCNC، دستگاههایPLC ، دستگاههای چاپ و برش، دستگاههای پزشکی، دستگاههای بافندگی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد . 
به همین منظور برای حفاظت از لوازم برقی خانگی و اداری بخصوص کولر گازی ، یخچال ، لباسشوئی ، سیستم صوتی و تصویری و کامپیوتر و غیره حتما ً باید از دستگاههای استابلایزر استفاده نمود همچنین لازم به ذکر است ، فروشندگان و تولید کنندگان این گونه لوازم در قبال اشکالات به وجود آمده به دلیل نوسانات برق در دستگاه های فاقد استابلایزر هیچ گونه گارانتی و ضمانتی ارائه نمی نمایند.

  معرفی استابلایزر الجا:

 

استابلایزرهای فوق حرفه ای دلتا الجا جزو بهترین کنترل کننده های ولتاژ برق در سراسر دنیا میباشد و دارای بهترین کیفیت میباشد وقادر است نوسانات را به نحوی بسیار عالی و فراتر از دیگر دستگاه های موجود در بازار ، حتی نوساناتی که با چشم دیده نمی شود را بر طرف کند و ولتاژی بسیاردقیق و مطابق با برق ایران (۲۲۰ولت ثابت برای هر فاز) را به کاربران خود ارائه دهد ، این نوع استابلایزر ها مجهز به سروو موتور از نوع استوانه ای میباشد که دقت عملکرد بسیار بسیار دقیقی دارند.
استابلایزرهای الجاalja  طراحی شده برایتصحیح ولتاژ برق(فیلتر جهت افزایش و کاهش ولتاژ ) میباشد که میتواند از دستگاه های برقی شما ومناطق صنعتی به خوبی محافظت کند

مشخصات فنی استابلایزر هایalja الجا


۱-قابلیت کنترل میکروپروسسوری هر فاز به صورت مجزا به وسیله سه سروو موتور
۲-خروجی کاملا خطی
۳-در تمامی مدل های موجود از سیم پیچ داخلی تماما مس استفاده شده که باعث راندمان ۱۰۰% واقعی میشود.
۴-دارای حفاظت های ایمنی Over Voltage , Under Voltage , Phase failure و کلیه حفاظت های جانبی
۵-فرکانس ۵۰ تا ۶۰هرنز
۶-دمای کارکد از ۲۰ - تا ۶۰ + درجه سانتیگراد
۷-دارای چرخ جهت جا به جای بسیار آسان
۸-نشان دهنده ولتاژ ورودی و خروجی بین هر فاز ، فاز و نول و جریان مصرفی هر فاز به صورت مجزا
۹-شکل موج کاملآ سینوسی در ولتاژ خروجی
۱۰-دارای سیستم قطع جریان دستگاه در صورتولتاژ زیاد از حد

همچنین در تمامی موارد قیمت این نوع استابلایزرها نسبت به قیمت وسایلی که توسط این دستگاه محافظت میشوند خیلی کمتر است که باعث صرفه جویی در هزینه میشود.
این دستگاه ها (استابلایزر) با برند الجا  alja دارای یک سال گارانتی و ۱۰ سال خدمات پس از فروش و در دو مدل استابلایزر تک فاز و استابلایزر سه فاز موجود می باشند.

شرح عملکرد و اجزاع داخلی UPS

u p s یوپی‌اس‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند که یوپی‌اس آنلاین یکی از پرکاربردترین و در عین حال گران‌ترین انواع یوپی‌اس ها است.

عملکرد دستگاه‌های On Line Double Conversion به این صورت است که برق شهر( برق AC ) پس از ورود به

منبع تغذیه بدون وقفه(یوپی‌اس) به رکتیفایر رفته و تبدیل به برق DC می‌شود و توان مورد نیاز

inverter و Charger را تامین می‌کند، پس از آن قسمت Inverter، برق DC را مجددا تبدیل به برق AC

نموده و پس از فیلتراسیون، آن را به خروجی دستگاه انتقال می‌دهد یعنی بطور خلاصه برق AC تبدیل به DC ومجدداً به AC تبدیل می‌شود.

از این رو برق ورودی UPS ( برق شهر ) و برق خروجی UPS کاملا مستقل از هم و اصطلاحا

ایزوله هستند که این یکی از مهم‌ترین مزایای این نوع یوپی‌اس ها است.

به این ترتیب همواره یوپی‌اس آنلاین فعال بوده و در تمام ساعت کاری عمل فوق مرتباً انجام می‌شود و هرگز

برق شهر مستقیماً به مصرف کننده متصل نیست و مصرف کننده‌ها همواره از برق سینوسی و سالم که توسط اینورتر

دستگاه یوپی‌اس تولید می‌شود استفاده می‌کنند.

از دیگر مزایای این یوپی‌اس‌ها، داشتن قابلیت‌های فنی بالاتر، محدوده وسیع‌تر برای ولتاژ ورودی برق شهر، داشتن رگولاسیون خروجی مناسب‌تر

( برای ولتاژ و فرکانس ) و تحمل اضافه بار بیش‌تر است که نهایتاً قابلیت اطمینان بالاتری را نسبت به یوپی‌اس‌های آفلاین ایجاد می‌کند.

از یوپی‌اس‌های آنلاین برای کاربری‌های حساس همچون: شبکه‌های بزرگ رایانه‌ای، Main Frame ، لوازم حساس پزشکی، مخابراتی، سرورهای حساس و …. استفاده می شود و همچنین UPSهای توان بالا و سه فاز همگی باید از نوع On Line باشند.

همچنین در مکان‌هایی که برق شهری دارای نوسانات زیاد ولتاژ بوده و برق شهر به صورت مکرر قطع می‌شودبهتر

است از دستگاه UPS با تکنولوژی On Line استفاده شود.

با توجه به تکنولوژی سیستم های On Line ، این سری UPS ها قادرند تمامی ایرادهای برق شهر را برطرف

کرده و برق بسیار سالم و مطمئنی در اختیار مصرف کننده‌ها قرار می دهد

در یوپی‌اس با تکنولوژی Off Line مصرف کننده‌ها از مسیر By pass انرژی دریافت می‌کنند.(برق شهر ورودی بعد از عبور از استابلایزر مستقیما به مصرف کننده‌ها وصل است) و اگر تغذیه مسیر By pass به هر دلیلی قطع شود یا ولتاژ آن خارج از محدوده قابل قبول و مجاز قرار گیرد مسیر یوپی‌اس جایگزین می گردد.

در طی عملکرد معمولی UPS(استفاده از جریان برق شهر) خروجی ولتاژ از دستگاه یوپی‌اس مستقل از برق شهر نیست

و فقط فیلتراسیون اولیه روی آن صورت می‌گیرد.

هر چند در UPSهای با این تکنولوژی در مسیر By pass توسط ترانس موجود، افزایش و کاهش ولتاژ تا حدودی

جبران می گردد ولی با توجه به ایرادات برق شهر که مورد بحث قرار گرفت با این تکنولوژی تنها بخشی از مشکل برق شهر برطرف می‌شود.

اگر ولتاژ ورودی برق شهر (‌ولتاژ By pass )‌از محدوده تعریف شده خارج یا قطع گردد اینورتر دستگاه روشن

می شود و خروجی از مسیر اینورتر تغذیه می گردد روشن شدن اینورتر، زمانی بین ۲ تا ۵۰ میلی ثانیه مصرف می کند که سیستم‌های سویچینگ معمولی آن را تحمل کرده و قطع نمی‌شوند.

استفاده از این یوپی‌اس‌ها برای کامپیوترهای معمولی، ماشین‌های اداری، سیستم‌‌های صوتی تصویری و نظارت تصویری، لوازم خانگی و سیستم روشنایی کم مصرف توصیه می‌شود.

همچنین برای وسایل حساس پزشکی و آزمایشگاهی، سرورها و سایر ابزار و وسایل حساس استفاده از یوپی‌اس‌های آنلاین توصیه می‌شود.

با ما همراه باشید

گروه فنی مهندسی الکترو رعد
https://t.me/elraadgroup

قابلیت UTC در دوربین مداربسته چیست ؟

عبارت UTC مخفف Up the coax و به قابلیتی در دوربین مداربسته گفته می شود که یک راه ارتباطی و

دسترسی به دوربین از طریق کابل کواکسیال برای کنترل منو تنظیمات در دوربین مداربسته آنالوگ و آنالوگ HD را فراهم می کند.

دوربین های مداربسته در مکان های مختلف مانند دیوار ، سقف و بعضی اوقات در مکان هایی با ارتفاع زیاد

و دسترسی سخت برای جلوگیری از آسیب توسط افراد خلافکار نصب می شوند.

اگر دوربین به دلایل مختلف در مکانی نصب شده باشد که دسترسی به آن برای اعمالی مانند تعمیر ، نگهداری

یا تست سخت باشد قابلیت UTC کمک زیادی به شما در این زمینه خواهد نمود.

قابلیت UTC به کاربر این امکان را می دهد که از راه دور به منو OSD دوربین مداربسته دسترسی داشته

باشند و تنظیمات مربوط به دوربین را از راه دور و بدون نیاز به فاصله کم از دوربین انجام دهند.

از مزایای این تکنولوژی این است که نیازی به تغییر مدار اصلی دوربین برای بهره برداری از این تکنولوژی

نمی باشد و سیگنال های کنترلی منو OSD از طریق کابل کواکسیال به دوربین انتقال پیدا می کند.

لازم به ذکر است که منو OSD تنظیماتی مانند رنگ ، نور ، فعال و غیر فعال کردن سنسور ها

و قابلیت های مختلف دوربین مداربسته را در اختیار کاربر قرار می دهد. (برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله مربوط به منو OSD را در سایت مطالعه نمایید.)

ا USD Controller دوربین مدار بسته
ا UTC OSD Controller یا کنترلر UTC به کنترلری گفته می شود که دارای یک ورودی و خروجی تصویر با پورت BNC می باشد.

برای استفاده از این کنترلر باید ورودی آن را به کابل تصویر دوربین مداربسته با قابلیت UTC متصل نمود و خروجی آن را به نمایشگر یا دستگاه DVR متصل نمود.

شما می توانید پس از نصب دوربین ها تنظیمات مربوط به منو OSD را به راحتی در کنار نمایشگر یا دستگاه ضبط تصاویر انجام دهید.

مزایای قابلیت UTC در دوربین مداربسته
از مهمترین مزایای این تکنولوژی صرفه جویی در زمان نصب یا تست سیستم نظارتی می باشد که می تواند تا حدود زیادی مشکلات و سختی های این بخش را برطرف تماید.

این قابلیت به کاربر اجازه دسترسی به تنظیمات دوربین را بدون دسترسی مستقیم به آن می دهد.

از جمله مزایای این قابلیت می توان به موارد زیر اشاره نمود :

دسترسی به منو OSD از راه دور توسط کابل کواکسیال
تنظیم دوربینهای بیرونی از داخل ساختمان
کاهش زمان و از بین بردن مشکلات مشاهده تنظیمات دوربین
اعمال تنظیمات بدون دسترسی مستقیم به دوربین
یک راه حل مقرون به صرفه بدون تغییر در طراحی دوربین

البته باید توجه داشته باشید که این قابلیت تنها بر روی سیستم نظارتی آنالوگ و آنالوگ HD وجود دارد و در سیستم مداربسته تحت شبکه می توان تنظیمات را از طریق کنترل پنل آنها و با امکانات بیشتر انجام داد.

اگر قصد خرید سیستم نظارتی تحت بستر آنالوگ را دارید و به دوربینی با منو OSD احتیاج دارید ، پیشنهاد می شود از وجود این قابلیت در دوربین مداربسته مورد نظر خود آگاهی یابید.

با ما همراه باشید

گروه فنی مهندسی الکترو رعد

https://t.me/elraadgroup

 

X
بازاریابی اینترنتی کسب و کار اینترنتی آموزش بازاریابی آموزش بازاریابی اینترنتی آموزش سئو سئو قالب وردپرس قالب وردپرس پوسته وردپرس
قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس هاست وردپرس